• info@omaraha.ee
  • |
  • 58 070 613
 Uuel aastal uue moega! Kuidas vähendada tarbimist ja hoida kokku raha?

Uuel aastal uue moega! Kuidas vähendada tarbimist ja hoida kokku raha?

Säästliku elustiili eesmärk on olla kokkuhoidlik nii materiaalsete ressursside kui ka raha haldamisel. Säästlik elu on keskkonnasõbralik: ostes ja tarbides vähem, tekitame vähem jäätmeid ning oleme oma vara suhtes tähelepanelikumad. Lisaks tekitab palgast palgani elamine ja pidev muretsemine raha pärast stressi, mõjutades nii füüsilist kui ka vaimset tervist.

Seega võiks meie uueaastalubaduse eesmärgiks olla mõistlik tarbimine ja võimetele vastav elustiil. Kuidas seda saavutada? Aitame teid 13 lihtsa nipiga!

1. Ei tasu maksta asjade eest, mida saab ka tasuta
Maailm kubiseb tasuta ressurssidest, lihtsalt peab teadma, kust neid leida. Taaskasutuskeskused, jäätmejaamad, kohalikud grupid tasuta asjade jagamiseks – te ei kujuta ette, milliseid terveid ja ilusaid asju inimesed lihtsalt ära annavad ja prügisse saadavad. Milleks maksta töötava jalgratta või vähekasutatud mööblieseme eest, kui saate need oma koju viia tasuta? See, et kasutatavad esemed ei satuks prügimäele või põletusahju, on väga oluline ka jätkusuutlikkuse ja keskkonna seisukohast.

2. Ärge makske üle!
Kokkuhoidliku eluviisiga inimesed teavad, et võimalusel tuleb vältida toodete eest täishinna maksmist. See tähendab, et tuleb jälgida allahindluseid, kasutada sooduskoode ning allahindluskuponge. Täna on paljud sooduspakkumised kolinud nutirakendustesse, mis tähendab, et te ei pea ise neid otsima ning aega kulutama – õige pakkumise korral lihtsalt kasutage seda! Ja muidugi haakuvalt esimese punktiga tasub enne uue asja soetamist kiigata ka kasutatud asjade valikut, sest vahel võib saada praktiliselt uue eseme kordades soodsama hinnaga.

3. Kauplemine on täiesti normaalne nähtus
Ärge kartke küsida allahindlust ning hinna osas läbirääkimisi pidada – kaubitsemine on kokkuhoidlike inimeste jaoks täiesti loomulik asi. Ja seda ka rõiva-, mööbli- ja ehituspoes.

4. Selge eesmärk aitab jõuda tulemuseni
Endale ja oma perele selgesõnaliste eesmärkide seadmine on väga tõus, sest üheskoos püstitatud ja kirja pandud eesmärgid viivad suurema tõenäosusega tulemuseni. Kasulik on ka seada üks suur pikaajaline eesmärk ja seejärel teha ajurünnakuid väiksemate beebisammude kohta, mida selle eesmärgini jõudmiseks on tarvis ette võtta. Mõelge koos perega, mis on need tootekategooriad, kust annab kulusid vähendada või mille täielik kaotamine mingi aja jooksul võiks olla kasulik. Näiteks võib tuua telekanalite liiga suure paketi või harjumuse hommikuti tanklapoest kohvi osta.

5. Tulud ja kulud luubi alla!
Kui te ei tea, kuidas eelarvet koostada, guugeldage ja lugege mõnda algajatele mõeldud eelarve koostamise juhendit, mis kirjeldab kõiki ideaalse eelarve koostamise samme. Kui te ei viitsi pliiatsi ja paberiga iga päev laua taga istuda, siis korralik rakendus, arvutiprogramm või lihtne Excel aitavad hädast välja. Millised kulud kirja panna? Ikka kõik kulud alates toidu-, eluaseme- ja transpordikuludest kuni side-, meelelahutus-, ravimi- ja sportimiskuludeni, samuti kulud riietele-jalatsitele, hobidele ning kingitustele.

6. Kulude realt tuleb eemaldada „eelarverikkujad”
Hakates oma kulusid jälgima, leiate tõenäoliselt mõned tellimused, mille eest maksate küll raha, kuid mida kasutate harva, olgu selleks telekanalite pakett, Netflix või spordiklubi liikmelisus. Kui te ei suuda enda hoida tagasi ostu tegemisest, nähes oma e-postkastis allahindluskupongi, siis lahkuge sellistest meililistidest.

7. Müügiks kõik, mida ise ei vaja
Korralik kodutühjendus ei muuda teie kodu mitte ainult rõõmsamaks, vaid ka hubasemaks. Vähem asju tähendab vähem koristamisele kuluvat aega ja rohkem aega mõnusamate tegevuste jaoks. Ja kui saate üleliigsed asjad maha müüa, on kasu kahekordne!

8. Menüü tasub ette planeerida, et hoiduda kiusatustest
Kuna toit on üks suurimaid igakuiseid kulutusi, on mõttekas proovida toidukulusid kärpida. Koduse menüü planeerimine aitab igal nädalal säästa aega ja raha, sest siis ostate poest täpselt neid kaupu, mis olete varem kirja pannud. Sirvige erinevate toidukaupluste allahindluskampaaniaid ning koostage menüü nende järgi. Leidke ka muidu lihtsaid viise, kuidas toidukaupadelt raha säästa, näiteks kupongide, kliendipakkumiste ning kliendikaardiga punktide korjamise abil. Ja õppige valmistama oma lemmiktoite, siis ei teki kiusatust süüa koju tellida.

9. Transport on korralik kuluallikas
Seda, et uhiuue auto hind langeb kohe, kui salongist välja sõidate, teavad kõik. Seega uue ostmise asemel võiks hea kasutatud auto leidmine säästa palju raha. Ja ärge unustage seejuures kaubelda! Lisaks võiks mõelda need inimesed, kes elavad linnas, rohkem liikumisele jalgsi, ratta, ühistranspordi ja vajadusel takso või rendiautoga. Arvestades kokku auto omamise kulud alates kindlustusmaksest ja kütusest kuni rehvide ning ülevaatuseni, võib autost loobumine olla nii heaks otsuseks nii rahaliselt kui ka tervise seisukohast.

10. Sularaha kasutamine aitab kuludel silma peal hoida
Kas teil on kalduvus osta asju raha eest, mida teil pole? Siis on viimane aeg teha süda kõvaks ja lõigata krediitkaardid pooleks. Ja kui teete endale ülesandeks maksta kaupluses ja turul ainult sularahas, siis on teie ostud ka läbimõeldumad. Lihtne on letti lüüa krediitkaarti, ent kui näete reaalselt rahakotis olevat viimast 20 eurot, mõtlete enne selle väljaandmist järele.

11. Käsitöö ja head meistrimehed on alati hinnas
Vaadake YouTube'i, sirvige Pinteresti ning proovige ise väiksemaid asju parandada. Auk sokivarbas või veidi liiga pikad püksisääred ei tähenda veel, et esemed peaksid leidma oma tee prügikastis! Meenutage kooliaega ning heegeldamist, kudumist ja õmblemisnippe! Säästmiseks ja tervislikumate eluviiside harrastamiseks saate isegi ise oma ilutooteid valmistada või järgmised jõulukingid ise meisterdada.

12. Hädaabifond eriolukordadeks
Mõelge järele, kas teil on olemas rahalised vahendid kriitiliseks puhuks, kui pesumasin peaks katki minema või kaotaksite ära oma telefoni? Hädaabifond hoiab teid võlgadest eemal. Kui palju raha peaks salaarvel olema? Eksperdid ütlevad, et hoiukontol olevad säästud peaksid hoidma teid sissetulekute kaotuse puhul veepeal vähemalt kolm kuud.

13. Tasuta lõbutsemiseks on nii palju võimalusi!
Minge jalutama või rattaga sõitma, tehke koos kaaslasega romantiline piknik, kasutades selleks juba olemasolevat toitu, otsige tasuta muuseumiekskursioone või külastage raamatukogu. Olenemata hobidest on palju tasuta viise lõbutsemiseks. Ja kui kasutad 90% ajast tasuta meelelahutust, võid aeg-ajalt kulutada preemiana raha ka tasulistele atraktsioonidele.

Kui tunned, et muretumaks jõuluajaks on vaja veidi lisaraha, siis tea, et Omaraha.ee saab Sulle alati abiks olla! Tutvu laenupakkumistega SIIN.

Laen on finantskohustus. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja vajadusel pea nõu asjatundjaga.

Сумма займа:
Период займа:

Возврат:

Процент по займам, начиная с 12% в год. Кредиты сроком до 5 лет.

* Первоначальное предложение является образцом.

Войти