• info@omaraha.ee
  • |
  • 58 070 613
Praegu peaks arvutatama halbade laenude protsenti nii, et üle 90 päeva võlas olevate laenude netojääk(, millele liidetud halbade laenude müügikahjum) jagatud kõikide välja antud investeeringutega.
Kas see on kõige loogilisem ja õigem? Kas ausam poleks äkki sama asi, aga jagatud portfelli jäägiga? Või veel parem - üle 90 päeva hilinenud põhiosa maksete summa(+ kahjumid) jagatud portfelli jäägi selle osaga, millel on vähemalt 3. osamakse tähtaeg saabunud (portfelli jäägist jääks välja see osa, mis ei saagi veel 90 päeva võlas olla) ?

See pole hetkel veel mitte niivõrd ettepanek portaalile, kuivõrd tahaks teada, kuidas kogemustega investorid seda statistika asja näevad. Päris mitmed vist arvutavad ise Excelis oma rehnungit ning võimalusi on palju.

Kui ma praegu kehtivast valemist õigesti aru saan, siis see näib vist pisut tegelikkust ilustavat?
stonecutter
Hapudest laenudest tekkinud kahjumi protsendi (P) arvutamise aluseks võtan 90 päeva tagasi välja antud kõik investeeringud (In) (hilisemad ei saagi ju olla punased) ja tänase päeva punaste jäägi (J) pluss tänase päeva kahjumi müügist (M).
Valem näeks siis välja selline P = (J+M) / In * 100.

Ideaalne oleks arvutus teha kuu viimasel päeval, kuid täna saan oma portfelli vastavaks numbriks 4,8%, portaal näitab aga eelmise kuu lõpu seisuga 4,4%, mis tundub tõepoolest tegelikkust veidi ilustavat. Põmst peaks siiski olema nii, et mida pikem minevik, seda rohkem portaali ja enda arvutus kattuma hakkavad.

Portfelli jäägiga sarnast arvutuskäiku läbi tehes võib aga saada päris kummalisi tulemusi. Näiteks, kui tagastatud raha ringlusse enam mitte suunata ja portfelli jääk väheneb, ületab kahjum mingil hetkel 100%. Küllap statistilises mõttes on seegi mingi näitaja, aga portfelli kahjumi prognoosimisel kasutu.

maus
 
Сумма займа:
Период займа:

Возврат:

Процент по займам, начиная с 12% в год. Кредиты сроком до 5 лет.

* Первоначальное предложение является образцом.

Войти